Dożynki Opoczyńskie 2018


W niedziele 02.09.2018 rok na Dożynkach Opoczyńskich w Janowie Karwickim odbyło się Uroczyste Rozstrzygnięcie Konkursu „Sołtys Roku Powiatu Opoczyńskiego 2018” . W tym roku była to Jubileuszowa edycja konkursu organizowana przez Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Opoczyńskiej oraz Powiat Opoczyński.

Listy z podpisami poparcia do Biura Poselskiego dostarczyło trzech sołtysów. Komisja w składzie Wiesław Sołtysiak –  Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Opoczyńskiej, Rafał Skoczylas – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Roberta Telusa oraz Marcin Prejs – Redaktor Radia Plus Radom po przeliczeniu głosów wyłoniło zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu.

Zaszczytny tytuł otrzymała Pani Maria Wrzeszcz – Sołtys Wsi Janów Karwicki (Gmina Opoczno) zdobywając 1668 głosów. Oprócz tytułu Pani Maria wygrała wycieczkę Strasburga, która odbędzie się wiosną przyszłego roku. Oprócz Sołtysa Powiatu Opoczyńskiego 2018 zostało wyróżnionych dwóch Sołtysów z najlepszymi wynikami: Pani Krystyna Jóźwik – Sołtys Wsi Wąglany, która otrzymała 1660 głosów i otrzymała nagrodę rzeczowa – rower i Pan Szczepan Michałowski – Młody Sołtys Wsi Międzybórz, który otrzymał 555 głosów i również otrzymał nagrodę rzeczowa – plecak sportowy.

Ponadto Pan Poseł Robert Telus na Uroczystościach Dożynkowych w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je:

  1. Marian  Zakaszewski
  2. Kazimierz  Walerak.

Czas dożynek to czas podziękowań, ale również to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Niewątpliwie, ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi oraz stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Wszystkim rolnikom dziękuję za całoroczny trud pracy na ziemi. Dożynki, to nie tylko piękne obrzędy, tradycje, piękna muzyka czy kultura ludowa, ale to przede wszystkim ukoronowanie żniwnego trudu naszych polskich rolników.

 

 

Share Button