Wyzwania współczesnego rolnictwa..


Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach  oddział w Piotrkowie Trybunalskim  zaprasza  na spotkania cykliczne  pt. „Wyzwania współczesnego rolnictwa”. Spotkania odbywają się pod patronatem Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Posła na Sejm RP Roberta Telusa.

O zagrożeniach wynikających z afrykańskiego pomoru świń dyskutowali uczestnicy spotkania zorganizowanego w dniu 14.02.2018r. w Opocznie. Konferencję otworzył Poseł na Sejm RP Robert Telus, który przedstawił obecną sytuację w rolnictwie, natomiast o zagrożeniach wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa ASF opowiedział Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie Włodzimierz Skorupski. Obecnie na terenie powiatu opoczyńskiego prowadzony jest redukcyjny odstrzał dzików, ale w całym powiecie ma zostać odstrzelonych 800 sztuk. O działaniach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego, czyli instytucji powstałej z Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego mówił Janusz Ciesielski, dyrektor KOWR w Łodzi. O zasadach wypełniania wniosków za pomocą aplikacji eWniosekPlus opowiedziała Pani Emilia Koźmińska – pracownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opocznie. Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z Panem  Markiem  Sarwą Dyrektorem ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach, który przedstawił rolnicze programy PROW na lata 2014-2020. Na spotkaniu został poruszony również temat związany z ubezpieczeniami rolniczymi.

Podobne spotkania odbywają się od 8 lutego do 16 marca 2018 roku w całym okręgu 10.  Powiat opoczyński od 12 lutego do 7 marca , powiat piotrkowski od 21 lutego do 13 marca, powiat bełchatowski od 13 lutego do 7 marca, powiat tomaszowski od 27 lutego do 16 marca, powiat radomszczański od 8 lutego do 5marca. Wszelkich informacji co do terminu  każdej z gmin dowiedzieć sie można u odpowiedniego co do powiatu kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego. Zagadnienia omawiane na spotkaniach to:

  1. Bieżąca sytuacja w rolnictwie,
  2. Afrykański pomór świń ( ASF) – zagrożenia wynikające z rozpowszechnienia się wirusa ASF. Sytuacja w Polsce i Europie,
  3. Zasady wypełniania wniosków o przyznanie płatności za pomocą nowej aplikacji eWniosekPlus oraz planowane do uruchomienia w 2018 r. programy z PROW,
  4. Działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
  5. Ubezpieczenia Społeczne w rolnictwie,
  6. Informacja z wykonania planu odstrzału dzików w związku z ASF.

Wszystkich rolników oraz osoby zainteresowane tematyką rolniczą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.

 

Share Button