Finał Wojewódzki konkursu ŻOŁNIERZE WYKLĘCI OBUDŹCIE POLSKĘ! już 6 marca!


Finał wojewódzki IV edycji konkursu Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę! zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie to zostało zaplanowane na poniedziałek, 6 marca 2017 roku o godzinie 11.00, i to właśnie tego dnia 47 uczniów zmierzy się z kolejnym testem dotyczącym losów Niezłomnych i powalczy o tytuł „najlepszego”. Z roku na rok przybywa uczestników, którzy deklarują chęć uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu. I choć konkurs adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to w tej edycji w potyczkach konkursowych wzięła także udział młodzież gimnazjalna.

        Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja historii, zachęcenie nastolatków do samodzielnego wyszukiwania informacji, do przygotowania i wyselekcjonowania istotnych treści o danej tematyce. Konkurs rozbudza zainteresowanie tematyką Wyklętych, kształtuje postawy patriotyczne poprzez poznanie losów Żołnierzy Wyklętych, ich roli i działalności w latach powojennych. Finał wojewódzki konkursu to zwieńczenie pracy wielu osób: uczniów oraz ich opiekunów i mentorów, dyrekcji szkół biorących udział w projekcie oraz pracowników biur poselskich i senatorskich. Ogromny wkład w konkurs wnoszą także organizatorzy, czyli parlamentarzyści: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Poseł na Sejm RP Piotr Polak,  Poseł na Sejm RP Waldemar Buda, Senator RP Przemysław Błaszczyk; Senator RP Maciej Łuczak, Senator RP Michał Seweryński, Senator RP Rafał Ambrozik, którzy widząc zainteresowanie powstałym przedsięwzięciem decydują się na kontynuację konkursu. Są nie tylko fundatorami nagród, są przede wszystkim pomysłodawcami pięknego projektu, który propaguje postawy patriotyczne ulegające zapomnieniu we współczesnym świecie.

    IV edycja konkursu Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę! organizowana jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  Andrzeja Dudy. Patronat nad konkursem objął także Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi. Konkurs dzieli się na trzy etapy. Pierwszy etap – szkolny – zostaje przeprowadzony w szkole, która zgłosiła chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu. Drugi etap – regionalny – ma miejsce w jednej ze szkół z regionu, biorących udział w konkursie. Finał wojewódzki odbywa się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na ulicy Gdańskiej 100/102 w Łodzi.

    Nagrody główne w tej edycji konkursu to trzy 5-dniowe wycieczki do Europarlamentu ufundowane przez posła Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka oraz dwutygodniowa wycieczka do Fatimy ufundowana przez ks. Mariana Kilichowskiego, proboszcza z Dzierżaw.

Program konkursu:

11.00 – rozpoczęcie;

11.15-12.15 – test;

12.20 -13.20 – wykład IPN;

13.40 – wręczenie nagród;

14.30 – zakończenie.

 

Pozostałymi fundatorami nagród dla uczestników IV edycji konkursu Żołnierze Wyklęci obudżcie Polskę! są:

Poseł na Sejm RP Robert Telus,

Poseł na Sejm RP Piotr Polak,

Poseł na Sejm RP Waldemar Buda,

Senator RP Przemysław Błaszczyk,

Senator RP Maciej Łuczak,

Senator RP Michał Seweryński,

Senator RP Rafał Ambrozik,

Ministerstwo Edukcji Narodowej,

Wszechnica Sejmowa,

Wydawnictwo Sejmowe,

Kancelaria Senatu RP,

Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi,

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi,

Stowarzyszenie RODZINA POLICYJNA 1939 w Łodzi,

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi,

Agencja Nieruchomości Rolnych w Łodzi,

Agencja Rynku Rolnego w Łodzi,

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Łodzi,

Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie,

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi,

Poczta Polska S.A.,

Narodowe Centrum Kultury,

Fundacja Lux Veritatis,

Wydawnictwo Biały Kruk,

Wydawnictwo NORTOM,

Polska Księgarnia Narodowa,

Muzeum Narodowe w Warszawie,

Muzeum Regionalne w Opocznie,

Księgarnia EVELPRO,

Księgarnia ART. Lucyna Szymańska,

HURTAP SA w Łęczycy,

ZEC Pabianice,

Termy Uniejów.

Share Button